تبلیغات
کامپیوتر و IT - LED، تكنولوژی نسل آینده نمایشگرها

LED، تكنولوژی نسل آینده نمایشگرها

یکشنبه 9 اسفند 1388   10:05 ب.ظ


نوع مطلب : مقاله ،سخت افزار ،

LCD به زودی منقرض می‌شودكارشناسان معتقدند كه گازهای گلخانه‌ای كه مهمترین عامل تولید آنها، لامپ‌های معمولی یا همان لامپ‌های رشته‌ای است باعث بروز این معضل شده است.
به همین دلیل بسیاری از كشورها، برنامه چند ساله‌ای را برای جایگزینی مدل‌های دیگر لامپ به جای لامپ‌های رشته‌ای تدوین كرده‌اند تا شاید بتوانند در دراز مدت استفاده از لامپ‌های رشته‌ای و به تبع آن حرارت زمین را كاهش داده و كره زمین و ساكنانش را نجات دهند. به همین دلیل استفاده از لامپ‌های كم مصرف، فلورسنت و... مرسوم شد و برخی كشورها مردم را ملزم به استفاده از این لامپ‌ها كرده و حتی برنامه‌ریزی كرده تا در تولیدات خود در برخی محصولات از جمله تلویزیون از لامپ‌های LED كه عمر بیشتری دارد و به حفظ محیط زیست كمك می‌كند استفاده كنند.
البته ذكر این نكته لازم است كه استفاده از لامپ‌های LED در تولید تلویزیون محدودیت‌هایی دارد كه یكی ازآنها محدودیت استفاده از این تكنولوژی در سایزهای پایین است.
اما به هر حال شركت‌های تولیدی با درك خطر گرمای زمین، تلاش‌های بسیاری برای دفع این خطر كرده كه یكی از این تلاش‌ها، كاهش استفاده از لامپ‌های رشته‌ای است.LED چیست؟


LED مخفف واژه Diode Light Emitted و به معنای دیود ساطع كننده نوراست.
دیودهای ساطع‌كننده نور در واقع جزو خانواده‌ دیودها هستند كه دیودها نیز زیر گروه نیمه هادی‌ها به شمار می‌آیند.
خاصیتی كه LEDها را از سایر نیمه‌‌هادی‌ها متمایز می‌كند این است كه با گذرجریان از آنها مقداری انرژی به صورت نور ازآنها ساطع می‌شود.
LEDها تا اواخر دهه گذشته فقط می‌توانستند سه نور آبی، سبز و قرمز تولیدكنند كه این موضوع باعث كاربرد محدود آنها بود، اما این اواخر LEDهایی با رنگ آبی وارد بازار شده‌اند كه می‌توانند نور سفید با هاله‌ای از رنگ آبی تولید كنند.
به همین دلیل درآینده نزدیك می‌توان شاهد استفاده از این تكنولوژی در تولید تلویزیون و مانیتور بود.

كاربردهای LED
LEDها كه از دهه‌های گذشته در الكترونیك مورد استفاده قرار می‌گرفتند، عموما برای نمایش خاموش یا روشن بودن نمایشگرها در لوازم مولتی مدیا مورد استفاده قرار گرفتند. اما در‌حال‌حاضر LEDها به نحوی ساخته می‌شوند كه نور را در جهت خاصی متمركز می‌كنند و به صورت چیپ‌های كوچكی هستند كه معمولا داخل یك شیشه گنبدی شكل قرار می‌گیرند و دارای سایز چوب كبریت هستند و به سختی می‌شكنند.
طبق اعلام محمد جمشیدی، یك كارشناس حوزه سخت‌افزار، بزرگ‌ترین مشكل لامپ‌های LED رنگ آن‌ها بود. اما اكنون به آسانی با تغییر در ساختار فیزیكی و مواد تشكیل‌دهنده LED، نور در رنگ‌ها و شدت‌های مختلف و با طول موج مشخص با رنگ كاملا خالص تولید می‌شود.
به عبارتی LED‌ها فاقد پرتوهای مادون قرمز و فرابنفشی هستند كه سایر صنایع روشنایی ایجاد می‌كنند و LED‌ها به سلامت چشم و محیط آسیب نمی‌رسانند. به گفته این كارشناس، LED‌های سفید قابلیت تولید همه رنگ را داشته و علاوه بر آن از انرژی بسیار كمی در مقایسه با سایر لامپ‌ها و LED‌های قدیمی، برای تولید روشنایی استفاده می‌كنند. به همین دلیل روزبه‌روز استفاده از آن‌ها بیشتر شده است.
به گفته این كارشناس با توجه به مزایای استفاده از لامپ‌های LED پپش‌بینی می‌شود تا كمتر از 5 سال آینده شاهد تحولات عمده‌ای در عرصه محصولات روشنایی و حتی تصویری باشیم.
لامپ‌های‌LED همچنین شماره‌ها را روی ساعت‌های دیجیتالی نشان می‌دهند، اطلاعات را از كنترل تلویزیون می‌فرستند و نور آن‌ها نشان می‌دهد كه چه زمانی تلویزیون روشن است.
LED‌ها همچنین تصاویر را روی تلویزیون‌های پلاسما نشان می‌دهد و با توجه به مصرف پایین و شدت نور بسیار عالی در رنگ‌های مختلف در روشنایی و چراغ‌های خودرو كاربرد وسیعی دارند.
فانوس‌های LED نیز كه در چراغ‌های راهنمایی به منظور صرفه‌جویی در مصرف برق و كاهش خطای دید رانندگان قرار گرفته یكی دیگر از كابردهای لامپ‌های LED است.
البته لامپ‌های LED امروزه در لپ‌تاپ‌ها نیز به كار برده می‌شوند و باعث روشنایی و وضوح بیشتر تصویر می‌شوند.
شركت‌های تولید‌كننده مانیتور نیز در این زمینه اقداماتی كرده‌اند.

نمایشگرهای LED
اگرچه كارشناسان معتقدند استفاده لامپ‌های LED نسبت به لامپ‌های فلورسنت و ... مزایای بیشتری دارد اما به دلایلی هنوز در بخش تولید تلویزیون و مانیتور شركت‌های تولید‌كننده، محصولات زیادی به بازار عرضه نكرده‌اند.
محمد آرایش، مدیر فروش شركت بازرگانی ایران در این زمینه می‌گوید: به‌كارگیری لامپ‌های LED در تولید مانیتور و تلویزیون‌ باعث می‌شود وضوح تصویر حدود 100 برابر بالاتر از LCD‌های معمولی شود. اما هنوز استفاده از این لامپ‌ها در مانیتور و تلویزیون‌ چندان رایج نشده است و شركت سونی در این زمینه تنها یك مدل تلویزیون در سایز پایین‌تر از 27 اینچ وارد بازار كشور ژاپن كرده است.
وی گفت: پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیك شاهد ارائه كالاهایی كه از این لامپ‌ها بهره‌‌مند هستند باشیم. حریری، مدیر فروش بخش مانیتورهای شركت سام‌سرویس نیز گفت: تكنولوژی LED یك تكنولوژی جدید است كه هنوز در زمینه مانیتور وارد بازار داخلی نشده است و دلیل این مساله را نیز مشخص نیست. طائران‌پور، كارشناس فروش بخش مانیتورهای شركت مادیران نیز گفت: استفاده از لامپ‌های LED در تولید مانیتورهای این شركت هنوز آغاز نشده است.
وی افزود: به دلیل اینكه لامپ‌های LED نمی‌توانند نور سفید خالص تولید كنند استفاده از این تكنولوژی در تولید مانیتور با اختلال روبه‌رو شده است.
طاهری، مدیرفروش شركت ایران نارا؛ عرضه‌كننده مانیتورهای BENQ نیز از عدم استفاده از لامپ‌های LED در تولید مانیتورهای این شركت خبر داد و گفت: مانیتورهای LED حتی در سطح جهانی نیز در بازار موجود نیستند.
ولدیان‌لو، مدیر بخش بازرگانی شركت تاتونگ عرضه‌كننده مانیتورهای زیراكس و ETIG نیز گفته همكاران خود در سایر شركت‌ها را تائید كرد و گفت: لامپ‌های LED نسبت به لامپ‌های فلورسنت و ... كه در تولید مانیتور به كار می‌روند بزرگ‌تر هستند و كاربرد چندانی در تولید مانیتور ندارند.
به گفته وی، از این لامپ‌ها در ساخت تابلوهای تبلیغاتی لامپی كه در سطح شهر موجود است استفاده می‌شود و مانیتوری كه از لامپ‌های LED در ساخت آنها استفاده شده باشد وجود ندارد.
در بین كارشناسان و مدیران شركت‌های عرضه‌كننده مانیتور و تلویزیون تنها بكائی، مدیر فروش شركت اپل ایران از تولید یك مانیتور كه در ساخت آن از لامپ LED استفاده شده است خبر داد.
به گفته وی، مانیتور 24 اینچ LED اپل به تازگی وارد بازار جهانی شده است و هنوز میهمان بازار ایران نشده است.
بكائی گفت: LED، یك تكنولوژی جدید است كه از نظر كارایی تفاوت چندانی با تكنولوژی سابق مانیتورها ندارد و مزیت مهم آن برگشت‌پذیری به چرخه طبیعت است.
وی افزود: اپل به منظور حمایت از محیط‌زیست، قصد دارد از موادی در تولید كالاهای خود استفاده كند كه به طبیعت برگشت‌پذیر هستند. به همین منظور به جای استفاده از پلاستیك در تولید محصولاتش از آلومینیوم و تیتانیوم استفاده می‌كند و در تولید مانیتورهایش نیز قصد دارد از لامپ‌های LED استفاده كند.
به گفته مدیر فروش شركت اپل ایران، مانیتورهایی كه از لامپ‌های LED در تولید آنها استفاده می‌شود نسبت به سایر مانیتورها گران‌تر هستند. اما اپل قیمت‌های خود را ثابت نگه داشته است.

لپ‌تاپ‌های LED
اگرچه تولیدكنندگان در زمینه تولید مانیتور و تلویزیون‌های LED قدری ضعیف عمل كرده‌اند، اما تولیدكنندگان لپ‌تاپ در این زمینه حداكثر استفاده‌ را از این لامپ‌ها كرده و لپ‌تاپ‌هایی را به بازار عرضه كرده‌اند كه به صفحه نمایش‌های LED مجهز هستند.
فعالان بازار معتقدند، لپ‌تاپ‌هایی كه در تولید صفحه‌ نمایش آنها از لامپ‌های LED استفاده شده است طی سه ماه اخیر وارد بازار داخلی شده‌اند اما به دلیل قیمت بالایی كه دارند چندان مورد استقبال قرار نمی‌گیرند.
عاشوری، كارشناس فروش بخش لپ‌تاپ‌های VAiO شركت ایران رهجو در این زمینه می‌گوید: لپ‌تاپ‌هایی كه صفحه نمایش آنها LED است حدود یكسال است وارد بازار شده است و در حال حاضر لپ‌تاپ‌های سری SZ ، SR و TZ این شركت به تكنولوژی white LED مجهز است كه در سایزهای 11 و 13 اینچ به بازار عرضه شده‌اند.
به گفته وی، لامپ‌های LED در تمام قسمت‌های صفحه نمایش لپ‌تاپ پخش شده‌اند و به همین دلیل نه تنها تصویر شفاف‌تر و واضح‌تر است؛ بلكه كمتر باعث خستگی چشم می‌شود. در حالی كه در لپ‌تاپ‌هایی كه صفحه نمایش آنها به این تكنولوژی مجهز نیستند، لامپ‌های فلورسنت در چهار طرف صفحه نمایش قرار می‌گیرند و نور در چهار گوشه صفحه نمایش شدت بیشتری دارد. آیین‌پرست، مسوول بخش تحقیق و توسعه شركت سازگار ارقام، عرضه‌كننده لپ‌تاپ‌های LenovoوIBM نیز لپ‌تاپ‌های سری W و X300 از خانواده Think pad را از لپ‌تاپ‌هایی معرفی كرد كه از تكنولوژی LED بهره‌مند هستند.
به گفته وی تكنولوژی رایج سابق در صفحه نمایش لپ‌تاپ‌ها، CCFL بود كه یك لامپ مهتابی مارپیچ در چهارطرف صفحه نمایش قرار می‌گرفت و نور صفحه را تامین می‌كرد. اما تكنولوژی LED در تمام صفحه پخش شده و وضوح بیشتری را به تصویر می‌دهد.
آیین‌پرست تولید نور بیشتر برای صفحه نمایش، وضوح بیشتر تصویر، كاهش حرارت لپ‌تاپ و در نتیجه عمر بیشتر باتری را از مزیت‌های استفاده از لامپ‌های LDE به جای لامپ‌های CCFL عنوان كرد.
وی افزود، قیمت لپ‌تاپ‌هایی كه به صفحه نمایش‌های LED مجهزند بالاتر از قیمت لپ‌تاپ‌های معمولی است.
بكائی، مدیر فروش شركت اپل ایران نیز گفت: لپ‌تاپ‌هایی كه صفحه نمایش آنها به لامپ‌های LED مجهز است حدود یك ماه است وارد بازار داخلی شده‌اند و در حال حاضر اكثر لپ‌تاپ‌های اپل به لامپ‌های LED مجهزند.

وی نیز شدت روشنایی بیشتر، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و از همه مهم‌تر برگشت‌پذیری به چرخه طبیعت را از مزایای استفاده از لامپ‌های LED برشمرد.

نوشته شده توسط : jybenz jybenz

 

نمایش لینکهای شما در لینک من