تبلیغات
کامپیوتر و IT - دانستنی هایی مفید درباره اینترنت اکسپلورر

دانستنی هایی مفید درباره اینترنت اکسپلورر

یکشنبه 9 اسفند 1388   10:08 ب.ظ


نوع مطلب : آموزش ،مقاله ،اینترنت ،

اینترنت اکسپلورر یا مرورگر وب میکروسافت پر کاربرد ترین مرورگر وبی است که میلیونها نفر از سراسر جهان به وسیله آن به جستجو در اینترنت می پردازند. این نرم افزار در عین سهولت استفاده که رمز موفقیت آن نیز می باشد رمز و رازهای فراوانی را به همراه خود دارد که با دانستن آنها زندگی اینترنتی شما راحت تر و دلپذیر تر می گردد.
۱) وقتی ماوس را روی تصویری از یک صفحه وب می بریم خط جدیدی به نام BAr Imageظاهر می شود که دارای آیکون هایی برای ذخیره چاپ، ارسال از طریق Email و باز کردن فولدر My picture(شاید برای این که ببینیم آیا قبلا تصویر را ذخیره کرده ایم یا نه) می باشد. اگر معمولا تصاویر را ذخیره نمی کنید و فکر می کنید Image Bar مزاحمت ایجاد کرده می توانید از طریق منوی Tools گزینه Internet Options و صفحه Advanced آن را غیر فعال کنید. در این صفحه به قسمت Multimedia بروید و علامت گزینه Enable Imag Toolbar را بردارید. 


۲) بعضی از سایت های عکس های دیجیتالی دارای تصاویری با وضوح و کیفیت بالا هستند ولی اگر عکس در پنجره مرورگر جا نشود تولید دردسر می کند. در صورت مواجهه باتصویری که به علت بزرگ بودن آن نتوانستید تمام عکس را یکجا در صفحه مشاهده کنید به جای این که صفحه را به بالا یا پایین (یا به چپ و راست) اسکرول کنید، کمی صبر کنید تا ۶ IE اندازه آن را برای شما تنظیم کند. اگر ترجیح می دهید عکس را در اندازه واقعی خود ببینید ماوس را به گوشه پائین در سمت راست برده و روی دکمه مربوطه کلیک کنید.
۳) وقتی تصویری را از طریق پست الکترونیک می فرستید می توانید آن را کوچکتر کنید تا سریعتر به مقصد برسد. در این راستا می توانید وضوح
۴۸۰* ۶۰۰* ۶۴۰* ۸۰۰ یا ۷۶۸* ۱۰۲۴ را انتخاب و کاری کنید که تمام تصاویری که می فرستید کوچکتر شوند. دوستانی که به صورت تلفنی با اینترنت ارتباط دارند حتما از این توجه شما ممنون خواهند شد.
۴) اگر برای خود صفحه وبی را دست و پا کرده اید و از ایده ظاهر شدن خط ابراز تصاویر و تشویق بازدیدکنندگان به ذخیره تصاویر شما خوشتان نمی آید می توانید این خط ابراز را برای تک تک تصاویر یا همه آنها غیر فعال کنید، برای این منظور با دستور خط ابراز را به طور کامل از کار بیندازید و یا خط «GALLERYIMG=no » را در برچسب های IMG خود اضافه کنید.
۵) خط ابراز Lmage برای تصاویر کمتر از ۱۳۰* ۱۳۰ پیکسل ظاهر نمی شود، به همین دلیل برای ذخیره این نوع تصاویر باید از همان روش مرسوم کلیک راست استفاده کنید.
۶) IE۶ ابزارهای بهتری برای کار با کوکی ها دارد، تمام امکانات موجود را می توانید از صفحه Privacy کادر محاوره Internet Optipns (که از طریق منوی oolsT باز می شود) مشاهده کنید. به علاوه بد نیست سری به آدرس www.w۳.org/p۳p بزنید و اطلاعات بیشتری درباره p۳p (قوانین زیر بنایی برای اولویت های حفظ حریم خصوصی) که مایکروسافت ابزارهای جدیدش را بر اساس آنها بنا نهاده به دست بیاورید.
۷) بعضی کوکی ها مفید هستند. مثلا سایتهای فروشگاهی از جمله Amazon.com به کمک این کوکی ها از خریدهای شما مطلع شده و محصولات جدید را به شما پیشنهاد می دهند یا سایت Microsoft Support با استفاده از آنها اطلاعات کاملی از جستجوهای اخیر شما به دست می آورد. این کوکی ها به کوکی های شخص اول موسومند. کوکی های طرف سوم از وب سایتی متفاوت (طرف سوم) پدید می آیند که معمولا جنبه تبلیغاتی دارند (مثل Double CIick یا AOL). این شبکه های تبلیغاتی برای بسیاری از سایت های وب تبلیغات می کنند، پس می توانند بفهمند که شما به کدام یک از این سایت ها سر زده اید. اگر دوست ندارید چنین اطلاعاتی درباره شما در جایی نگهداری شود IE۶می تواند کوکی های تمام شرکت های طرف سوم یا شرکت هایی که تعهدی در رعایت حفظ اطلاعات خصوصی شما نمی دهند را مسدود کند.
۸) وقتی IE پیامی ظاهر می کند مبنی بر اینکه کوکی خاصی را بپذیرید یا رد کنید به IE بگویید این کوکی را برای دفعات بعد در خاطر خود حفظ کند تا هر دفعه مجبور نباشید کوکی های همان سایت را قبول یا رد کنید.
۹) با تعیین سطح امنیتی مناسب برای خود می توانید مشخص کنید که چه نوع کوکی هایی را دوست دارید دریافت کنید. برای این منظور از طریق منوی oolsT گزینه Internet Options صفحه rivacyP و دکمه ettingsS اقدام نمایید. پیش فرض این سطح امنیتی ediumM است که کوکی های طرف سومی را مسدود می کند که یا از هیچ قانونی برای حفظ اطلاعات خصوصی تبعیت نمی کنند یا از اطلاعات معرفی کننده شما بدون کسب اجازه از خود شما بهره برداری می نمایند. سطح ediumM کوکی های شخص اول را که از اطلاعات معرفی کننده شما بدون کسب اجازه از خود شما استفاده می کنند می پذیرد اما در پایان جلسه آنها را حذف می کند.
۱۰) سطوح امنیتی در خصوص حفظ حریم خصوصی در شش دسته ارائه می شوند که از پذیرش تمام کوکی ها تا رد تمام کوکی ها متغیرند. به علاوه چهار استراتژی از پیش تعیین شده ارائه می شوند که می توانید برای پذیرش یا رد انواع کوکی ها مورد انتخاب قرار دهید.
۱۱) اگر هیچ یک از این سطوح رضایت شما را جلب نمی کند روی dvancedA و پس از آن Override automatic cookie handling کلیک کنید. سپس می توانید کوکی های شخص اول و سوم را قبول یا مسدود کنید و یا از EI بخواهید هر دفعه از خود شما سوال کند.
۱۲) کادر محاوره dvancedA علاوه بر کوکی های شخص اول و سوم از کوکی های جلسه ای هم سوال می کند، یعنی کوکیهای موقتی که فقط تا زمانی نگهداری می شوند که حداقل یکی از پنجره های EI باز باشد. این کوکی ها خطری ندارند زیرا بعد از قطع ارتباط و بستن برنامه EI به کلی حذف شده و در نتیجه سایت نمی تواند بعدها به آنها مراجعه کند.
۱۳) اگر نظرتان درباره سایتی خاص تغییر کرد و خواستید به آن اجازه ساخت کوکی در کامپیوتر خود را بدهید می توانید به صفحه Per Site Privacy برگشته و آن را از لیست حذف کنید.
۱۴) اگر می خواهید برای سایت های avoriteF خود استثنا قائل شوید از طریق منوی oolsT کادر محاوره InternEt Options را باز کرده و به صفحه rivacyP بروید. سپس روی دکمه Web Sites و پس از آن ditE کلیک کنید. در این حالت RLU هایی را وارد کنید که می خواهید کوکی ها از آنها همیشه قبول یا رد شوند.
۱۵) اگر سایتی هیچ حرفی از خط مشی خود در حریم خصوصی بازدیدکنندگان نزده یا خط مشی آن با تنظیمات و اولویت بندی شما مطابقت نداشته باشد آیکون کوچکی به شکل یک چشم باعلامت ایست در خط وضعیت (پائین پنجره) ظاهر می شود که با کلیک مضاعف روی آن گزارشی تحت عنوان Privacy Report به نمایش در می آید که ضمن نشان دادن تمام محتویات آن صفحه لیستی از کوکیهای ارسالی از طرف آن سایت و پذیرش یا عدم پذیرش آنها از طرف شما نمایش داده می شود. اگر چنین آیکونی را ندیدید از منوی iewV گزینه Privacy Report را انتخاب کنید.
۱۶) تنظیمات مربوط به حریم خصوصی شما فقط در وب سایت هایی عمل می کنند که در منطقه امن اینترنت تعریف شده باشند. اگر سایتی را در منطقه سایت های معتمد (rusted T) قرار دهید EI تمام کوکی های آن سایت را پذیرفته و اجازه خواندن کوکی ها را از کامپیوتر شما به سایت می دهد و اگر سایتی را در منطقه سایت های ممنوعه ( estrictedR) بگذارید EI تمام کوکی های ارسالی آن سایت را بر می گرداند.
۱۷) تعداد سایت هایی که تاکنون نسبت به ارائه خط مشی خود در زمینه حفظ حریم خصوصی بازدیدکنندگان اقدام کرده اند بسیار کمتر از آن چیزی است که باید باشد (اولین آمار ۵۳ مورد را گزارش داد). این خط مشی باید نشان دهد که سایت با اطلاعات کاربر چه خواهد کرد، کاربر چگونه می تواند از تعهدات سایت مطمئن شود، آیا کسی سایت را ضمانت می کند، در صورت تشکیک با چه کسی باید تماس بگیرید و او در این باره چه اقدامی خواهد کرد. سایتی که بخواهد خط مشی خود را ارائه دهد باید آن را به دو زبان تهیه کند: یکی به زبان انسان برای مطالعه بازدیدکننده و دیگری به زبان MLX برای مطالعه InternetExplorer.
۱۸) اگر واقعا بخواهید کنترل کاملی روی کوکی ها داشته باشید باید خواسته ها و اولویت های خود را به زبان MLX در قالب یک فایل نوشته و از EI بخواهید از آن فایل به عنوان قانون شما در حفظ حریم خصوصی شما از طرف سایت ها استفاده کند. برای این منظور از منوی oolsT گزینه Internet Options را انتخاب و روی دکمه mportI کلیک کنید. در سایت هایی از قبیل www.privacy.orgچنین اولویت هایی به صورت از پیش تهیه شده ارائه می شوند که شما را به مطالعه آنها دعوت می کنیم.
۱۹) اگر می خواهید برای وب سایت خود یک خط مشی حریم خصوصی تعریف و تنظیم کنید از ویزاردPrivacy Statement مایکروسافت در آدرس www.microsoft.com/privacy/wizard استفاده نمائید.
۲۰) اگر از سایت های مورد علاقه خود انتظار ارائه خط مشی حریم خصوصی را دارید برای آنها maile بفرستید، اگر همه مردم این خواسته را داشته باشند سایت های بیشتری وادار به ارائه چنین خط مشی هایی خواهند شد.
۲۱) خیلی تعجب نکنید، شاید یک سایت وب اطلاعات شخصی شما را کاملا مطمئن نگهداری کند ولی چون خط مشی حریم خصوصی خود را ارائه نداده EI کوکی های آن را نمی پذیرد (البته با این فرض که تنظیمات شما چنین چیزی را از EI خواسته باشد).
۲۲) اگر مطمئن نیستید که چه تصمیمی در مورد کوکی ها بگیرید یا نمی دانید وسعت نشر آنها تا چه حداست از EI بخواهید که برای چند هفته ای پذیرش یا رد کوکی های طرف سوم رااز خود شما سوال کند، شاید تعجب کنید از این که ببینید این همه سایت در حال ردگیری شما هستند.
۲۳) اگر تنظیمات حریم خصوصی خود را به نحوی تغییر بدهید که تمام کوکی ها برگشت بخورند وب سایت ها نمی توانند کوکی های قبلی موجود در کامپیوتر شما را بخوانند.
۲۴) اگر می خواهید به بررسی کوکی هایی بپردازید که قبلا پذیرفته اید از منوی oolsT گزینه Internet Options را کلیک کرده و به صفحه eneralG بروید، سپس روی ettingsS و پس از آن View Files کلیک کنید. کوکی ها در راس لیست فایل های اینترنتی موقت قرار دارند. برای خلاص شدن از دست یک کوکی کافی است آن را از لیست مزبور حذف کنید.
۲۵) اگر می خواهید تمام کوکی های موجود درکامپیوتر خود را پاک کنید از منوی oolsT گزینه Internet Options را انتخاب و از صفحه eneralG روی دکمه Cookies Delete کلیک کنید.
۲۶) تنظیمات مربوط به سطوح امنیتی منطبق محتوایی وب در IE۶ فرق کرده اند ولی اگر در نسخه قبلی EI تغییراتی را در مناطق امنیتی داده باشید etupS آنها را حفظ کرده و یک منطقه تحت عنوان «سطح امنیتی سفارشی» برای شما می سازد.
۲۷) اگر دوست دارید بدانید چند تا سایت سعی می کنند کارهایی بکنند که تنظیمات منطقه ممنوعه جلوی آنها را می گیرد، برای امتحان بعضی از آنها را به حالت romptP تنظیم کنید و به دقت پیام هایی را که بر روی صفحه ظاهر می شوند بخوانید.
۲۸) (جدید نیست) راه دیگری که هکرها از طریق آن می توانند بدون این که بدانید شما را به سایت دیگری بفرستند این است که جهت حرکت اطلاعاتی را که خود شما در فرم های وب پر کرده اید عوض کنند. اگر می خواهید وقتی اطلاعات شما به سایتی می روند که با آن چه در فرم تعیین کرده اید فرق دارد از منوی oolsT گزینه Internet Options را کلیک کرده و به صفحه ecurityS بروید. سپس گزینه submittal is being redirected wam if را علامت بزنید. البته توجه داشته باشید که بعضی سایت ها ممکن است برای پردازش فرم های کاربران از خدمات یک شرکت یا وب سایتی رایگان استفاده کنند که این موضوع نگران کننده نیست.
۲۹) اگر وب سایتی مکان خود را عوض کند RLU آن تغییر می یابد. برای جلوگیری از گم شدن بازدیدکنندگان این وب سایت هایی که جابه جا شده اند از فرمانی موسوم به META REFRESH استفاده می کنند که به طور خودکار مرورگر وب شما را بعد ازچند ثانیه به موقعیت جدید هدایت می کند. (معمولا پیامی روی صفحه ظاهر می شود که توضیح می دهد آدرس تغییر کرده و توصیه می کند ookmarkB خود را به روز کنید). ولی هکرها هم می توانند با استفاده از فرمان فوق الذکر شما را به جای دیگری ببرند که تحت کنترل آنها قرار دارد، پس حالا این اختیار را دارید که این ویژگی را فعال کنید یاغیر فعال. حالت پیش فرض این ویژگی فعال در تمام مناطق است. به جز منطقه ممنوعه (estrictedR) از منوی oolsT گزینه Options Internet را انتخاب کرده و به صفحه ecurityS روید. منطقه مورد نظر خود را انتخاب و روی دکمه ustomC کلیک کنید تا کادر محاوره دیگری باز شود. در این حالت گزینه META REFRESH ALLOWرا خواهید دید که اگر بخواهید می توانید آن را عوض کنید.

منبع : aftab.ir - aftabنوشته شده توسط : jybenz jybenz

 

نمایش لینکهای شما در لینک من