تبلیغات
کامپیوتر و IT - نكاتی جهت جلوگیری از آلوده شدن سیستم

نكاتی جهت جلوگیری از آلوده شدن سیستم

جمعه 14 اسفند 1388   12:06 ق.ظ


نوع مطلب : مقاله ،امنیت ،

اول از هرچیزی به خاطر داشته باشید اگر برنامه ای درست کار نکند یا کلا کامپیوتر در بعضی از عملیات سریع نباشد بدان معنا نیست كه به ویروس آلوده شده است .
اگر از یك نرم افزار آنتی ویروس شناخته شده و جدید استفاده نمی‌كنید در قدم اول ابتدا این نرم افزار را به همراه كلیه امكاناتش بر روی سیستم نصب كرده و سعی كنید آنرا به روز نگه دارید.
اگر فكر می‌كنید سیستمتان آلوده است سعی كنید قبل از انجام هر كاری از برنامه آنتی ویروس خود استفاده كنید.( البته اگر قبل از استفاده از آن، آنرا بروز كرده باشید بهتر است). سعی كنید بیشتر نرم افزارهای آنتی ویروس را محك زده و مطمئن ترین آنها را برگزینید.
البته بعضی وقتها اگر از نرم افزارهای آنتی ویروس قدیمی هم استفاده كنید، بد نیست. زیرا تجربه ثابت كرده که ویروس یابهای قدیمی بهتر می توانند ویروسهایی را که برای مدتی فعال بوده و به مرور زمان بدست فراموشی سپرده شده اند را شناسایی و پاکسازی کنند .
ولی اگر جزء افرادی هستید كه به صورت مداوم با اینترنت سروكار دارید حتماً به یك آنتی ویروس جدید و به روز شده نیاز خواهید داشت .
برای درك بهتر و داشتن آمادگی در هر لحظه برای مقابله با نفوذ ویروسها به نكات ساده ی زیر توجه کنید :
1- همانطور كه در بالا ذکر شد از یك كمپانی مشهور و شناخته شده‌ بر روی سیستم تان یک نرم افزار آنتی ویروس نصب كرده و سعی كنید همیشه آنرا به روز نگه دارید.
2- همیشه احتمال ورود ویروسهای جدید به سیستم وجود دارد . پس یك برنامه آنتی ویروس كه چند ماه به روز نشده نمی‌تواند در مقابل جریان ویروسها مقابله كند.


3-توصیه می شود برای آنكه سیستم امنیتی كامپیوتر از نظم و سازماندهی برخوردار باشد برنامه a.v (آنتی ویروس) خود را سازماندهی نمائید ، مثلاً قسمت configuration نرم افزار a.v. خود را طوری تنظیم كنید كه به صورت اتوماتیك هر دفعه كه سیستم بوت می‌شود آن را چك نماید، این امر باعث می‌شود سیستم شما در هر لحظه در مقابل ورود ویروس و یا هنگام اجرای یك فایل اجرائی ایمن شود.
4- برنامه‌های آنتی ویروس در یافتن برنامه‌های اسب تروآ خیلی خوب عمل نمی‌كنند از این رو در باز كردن فایلهای باینری و فایلهای برنامه‌های excel و Word كه از منابع ناشناخته و احیاناً مشكوك می‌باشند محتاط عمل كنید.
5-اگر برای ایمیل و یا اخبار اینترنتی بر روی سیستم خود نرم افزار كمكی خاصی دارید كه قادر است به صورت اتوماتیك صفحات Java script و word macro ها و یا هر گونه كد اجرائی موجود و یا ضمیمه شده به یك پیغام را اجرا نماید توصیه می‌شود این گزینه را غیر فعال (disable) نمائید.
6-از باز کردن فایلهایی که از طریق چت برایتان فرستاده می شوند ، پرهیز کنید.
7- اگر احیاناً بر روی هارد دیسك خوداطلاعات مهمی دارید حتماً از همه آنها نسخه پشتیبان تهیه كنید تا اگر اطلاعات شما آلوده شده اند یا از بین رفتند بتوانید جایگزین كنید. 

  


نوشته شده توسط : jybenz jybenz

 

نمایش لینکهای شما در لینک من