تبلیغات
کامپیوتر و IT - نكاتی برای جلوگیری از ورود كرمها به سیستم

نكاتی برای جلوگیری از ورود كرمها به سیستم

پنجشنبه 13 اسفند 1388   11:06 ب.ظ


نوع مطلب : مقاله ،امنیت ،

از آنجائیكه این نوع برنامه‌ها (worms) امروزه گسترش بیشتری یافته و باید بیشتر از سایر برنامه‌های مخرب از آنها دوری كنیم، از این رو به این نوع برنامه های مخرب بیشتر می‌پردازیم.
كرمها برنامه‌های كوچكی هستند كه با رفتاری بسیار موذیانه به درون سیستم رسوخ كرده، بدون واسطه خود را تكثیر كرده و خیلی زود سراسر سیستم را فرا می‌گیرند. در زیر نكاتی برای جلوگیری از ورود كرمها آورده شده است.
1) بیشتر كرمهایی كه از طریق E-mail گسترش پیدا می‌كنند از طریق نرم افزارهای microsoft outlook و یا out look express وارد سیستم می‌شوند. اگر شما از این نرم افزار استفاده می‌كنید پیشنهاد می شود همیشه آخرین نسخه security patch این نرم افزار را از سایت microsoft دریافت و به روز كنید.
همچنین بهتر است علاوه بر به روز كردن این قسمت از نرم افزار outlook سعی كنید سایر نرم افزارها و حتی سیستم عامل خود را نیز در صورت امكان همیشه به روز نگه دارید، و یا حداقل بعضی از تكه‌های آنها را كه به صورت بروز درآمده قابل دسترسی است.
اگر از روی اینترنت بروز می‌كنید و یا از cd ها و بسته‌های نرم افزاری آماده در بازار ،از اصل بودن آنها اطمینان حاصل كنید.


2) تا جای ممكن در مورد e-mail attachment ها محتاط باشید. چه در دریافت e-mail و چه در ارسال آنها.
3) همیشه ویندوز خود را در حالت show file extensions قرار دهید.
این گزینه در منوی Tools/folder option/view با عنوان “Hide file extensions for known file Types” قرار داردكه به صورت پیش فرض این گزینه تیك خورده است، تیك آنرا بردارید.
4) فایلهای attach شده با پسوندهای SHS و VBS و یا PIF را هرگز باز نكنید. این نوع فایلها در اكثر موارد نرمال نیستند و ممكن است حامل یك ویروس و یا كرم باشند.
5) هرگز ضمائم دو پسوندی را باز نكنید.
email attachment هایی با پسوندهایی مانند Neme.BMP.EXE و یا Name.TxT.VBS و …
6) پوشه‌های موجود بر روی سیستم خود رابجز در مواقع ضروری با دیگر كاربران به اشتراك نگذارید . اگر مجبور به این كار هستید، اطمینان حاصل كنید كه كل درایو و یا شاخه ویندوز خود را به اشتراك نگذاشته اید.
7) زمانی كه از كامپیوتر استفاده نمی‌كنید كابل شبكه و یا مودم را جدا كرده و یا آنها را خاموش كنید.
8) اگر از دوستی كه به نظر می رسد ناشناس است ایمیلی دریافت كردید قبل از باز كردن ضمائم آن حتماً متن را چند بار خوانده و زمانی كه مطمئن شدید از طرف یك دوست است ، آنگاه سراغ ضمائم آن بروید.
9)توصیه می شود فایلهای ضمیمه شده به ایمیل‌های تبلیغاتی و یا احیاناً weblink های موجود در آن‌ها را حتی الامكان باز نكنید.
10) از فایلهای ضمیمه شده‌ای كه به هر نحوی از طریق تصاویر و یا عناوین خاص، به تبلیغ مسائل جنسی و مانند آن می پردازند ، دوری كنید. عناوینی مانند porno.exe و یا pamela-Nude.VBS كه باعث گول خوردن كاربران می‌شود.


11) به آیكون فایلهای ضمیمه شده نیز به هیچ عنوان اعتماد نكنید. چرا که ممكن است كرمهایی در قالب فایل عكس و یا یک فایل متنی فرستاده شود ولی در حقیقت این فایل یك فایل اجرائی بوده و باعث فریب خوردن كاربر می‌شود.
12)در massenger هایی مانند IRC، ICQ و یا AOL به هیچ عنوان فایلهای ارسالی از جانب كاربران ناشناس on-line درchat system ها را قبول (accept) نكنید.
13) از Download كردن فایل از گروه‌های خبری همگانی نیز پرهیز كنید.(usenet news) زیرا اغلب گروه‌های خبری خود یكی از علل پخش ویروس می باشند .


نوشته شده توسط : jybenz jybenz

 

نمایش لینکهای شما در لینک من