ده دلیل برای یادگیری و استفاده از استانداردهای وب در طراحی صفحات

سه شنبه 3 فروردین 1389   09:48 ب.ظ


نوع مطلب : آموزش ،مقاله ،نکات ونرم افزارهای طراحی وب ،

اگر شما طراح و برنامه نویس وب هستید و مفهوم استانداردهای وب برایتان تازگی دارد و هنوز تصمیم به یادگیری و استفاده بر اساس استانداردهای وب برای توسعه وب نگرفته اید در لیست زیر چندین دلیل مهم و واقعی را برای شروع Web Standards خواهید یافت. همچنین برای حرفه ای ها یادآوری آن مفید بنظر می رسد.

۱٫ خودتان را حرفه ای جلوه دهید

با به کار گیری استانداردهای در کارهایتان سایر طراحان و برنامه نویسان و همچنین مشتریان قادر خواهند بود تا نمونه کارهای شما را ناظر باشند و مطمئن شوند که شما مدام آگاهی ها و مهارت های خود را نسبت به تکنولوژی های وب بروز می کنید و دانسته ها و روش شما برای اجرا و توسعه پروژه ای کنونی پیشرفته – بروز و بقولی آخرینها می باشد در این صورت شما یک حرفه ای در توسعه وب خواهید بود.


۲٫ نمونه کارهایتان را حرفه ای سازید

استفاده از استانداردهای وب همراه ترکیب با دستیابی پذیری – Accessibility – در توسعه وب سایت این احساس را به کاربران و ویزیتورهای وب سایت کارفرماهای شما می دهد که سایت مورد نظر توسط حرفه ای ها بر پا شده است. اگر اکثر قریب به اتفاق کاربران و استفاده کنندگان وب سایت کارفرمایان شما براحتی بتوانند از سرویس ها و اطلاعات آن بهره مند شوند طیف بیشتری به جمع طرفداران و در اصل به مشتریان شما تبدیل خواهند شد.

۳٫ پتانسیل تعداد ویزیتورها را به حداکثر برسانید

در کل شما بطور دقیق نمی دانید که ویزیتورهای سایت شما – یا سایت طراحی شده توسط شما – از کدام درگاه – Device – برای مرور وب استفاده می کنند. ممکن است که فکر کنید می دانید و آن تنها زمانی خواهد بود که یک اینترانت محلی را راه اندازی کنید در غیر اینصورت ایده ای دقیق و فراگیر نخواهید یافت. تنها چیزی که می توانید از آن مطمئن باشید آنست که صفحات شما در قالب HTML رندر می شوند. با استفاده از استانداردهای وب مطمئن خواهید شد که طیف بیشتری از ویزیتورها با انواع deviceها و مرورگرها قادر به دستیابی به سایت شما خواهند بود.
۴٫ بارگذاری سریعتر – استفاده از پهنای باند کمتر

استفاده از اسکریپتینگ و نشانه گذاری – Markup – ساختیافته که محتوا و ساختار – Structure – را از نحوه نمایش – Presentation – سایت جدا می کند بسیار کم حجم تر از استفاده از طراحی براساس Tableهای تو در تو و Spacer Imageها خواهد بود به همین دلیل صفحات کم حجم تر و در نتیجه سریعتر Load خواهند شد. حقیقت آنست که بسیاری از کاربران اینترنت از خطوط Dialup بهره می گیرند.
۵٫ پایه های دستیابی ساده تر به جزییات سایت را تقویت کنید

استفاده از استانداردهای بدان معنا نیست که تمام افراد ناتوان به کل جزییات و تکنولوژی های مورد استفاده در سایت شما بهره ببرند ولی نقطه شروع اصولی و خوبیست. مطمئن شوید که صفحات شما از نظر گرامر HTMLW3C معتبر و Semantic است. با رعایت این گونه نکات سایت خود را قابل استفده تر – Usability – و آسانتر جهت دست یابی – Accessibility – ارائه کنید ساختیافته از نظر قوانین
۶٫ رتبه بندی سایت را در موتورهای جستجو بهبود ببخشید

مندرجات خوش ساخت صفحه شما را از Syntax پیچیده و تو در تو خلاص می کند. نشانه گذاری معنایی و ساختیافته خوراک ربوتهای موتورهای جستجوست. بهره گیری از استانداردهای وب در بهبود رتبه بندی سایت در موتور های جستجو نتیجه چشمگیری دارد و این البته ترافیک سایت را بالا می برد که همه ی صاحبان سایت آنرا خواهانند. پس به SEO اهمیت بدهید.
۷٫ اسکریپتینگ را برای اجرا و رندر شدن ساده تر آماده کنید

در چیدمان صفحه هایتان استفاده از Tableهای تو در تو و Spacer imageها با ساختار پیچیده را ترجیح می دهید یا یک سند خوش ساخت و تمیز که هرگاه خواستید آنرا بروز و ویرایش کنید ؟
جدا کردن مطالب سایت – Presentation – از نحوه نمایش و چیدمان عناصر آن برای اضافه کردن حذف کردن و ویرایش آن بسیار آسانتر و کم هزینه تر از بکار بردن ترکیب اطلاعات و کدهای HTML است که برای Positioning و در کل نمایش بصری شکل وب شما خواهد بود. استفاده از CSS در کنترل قالب و Layout سایت را قابل توسعه تر و همچنین آسانتر جهت بروز کردن خواهد کرد.
۸٫ سایت را برای نمایش صحیح در آینده آماده و قابل توسعه کنید

راهی برای گارانتی صد در صد و قاطع برای این که سندها و صفحاتی که در زمان حال ساخته و ذخیره کرده اید و در چند ده سال آینده قابل دسترسی و خواندن باشد وجود نداردو. اما اگر شما محتوا و اطلاعات را از نحوه نمایش و معرفی جدا کرده و از استانداردهای تحت وب استفاده کنید نهایت سعی خود را انجام داده اید که سایت شما حداقل در چند سال آینده readable باشد.
۹٫ Good business Sense

کدامیک از صاحبان سایت از ویزیتور بیشتر – سایت سریعتر – رتبه بندی بالاتر در موتورهای جستجو دوری می کنند ؟ استفاده از استانداردهای وب پتانسیل تبلیغات در سایت شما را بیشتر می کند و این یک تجارت روی خط بهتر خواهد بود.
۱۰٫ استانداردهای وب رو به گسترش است

به چند سال قبل بازگردید از Archive.org نسخه های قبلی سایتهای معتبر را جستجو کنید. بحثهای انجام شده در مورد Web 2.0 را بخوانید. پشتیبانی مایکروسافت در نسخه جدید تکنولوژی ASP.NET را در نظر بگیرید. اینها همه گواه بر حرکت وب به سمت استانداردهای وب است. استانداردهای وب راهیست که بایستی برای ساخت وب از ابتدا تا انتها در نظر گرفت.
چرا نباید از هم اکنون راه درست و منطقی را انتخاب کرد و احساس خوب آنرا تجربه نکرد ؟!.


منبع


نوشته شده توسط : jybenz jybenz

 

نمایش لینکهای شما در لینک من
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic