23 درصد قربانیان حوادث هوایی جهان در ایران هستند

یکشنبه 4 بهمن 1388   10:15 ب.ظ


نوع مطلب : رویدادهای خبری ،

خبرآنلاین: با اضافه شدن حادثه مشهد ،تعداد حوادث مرگبار و سوانح هوایی امسال کشورمان به 16 مورد رسید.

سقوط هواپیما، سانحه هوایی، نقص فنی و آمار ریز و درشت کشته و رخمی شدن در این حوادث در ایران از شکل متعارف خود خارج شده است و بروز سانحه های هوایی  در چند سال گذشته دیگر به جای تعجب توام با تاثر، فقط ناراحتی  و نگرانی مردم و کم توجهی مسولان را در پی دارد.

مطابق آمار سازمان جهانی هواپیمایی( ایکائو) بیش از یک پنجم قربانیان خوادث هوایی، جان خود را در سوانح شرکت های هوایی ایرانی از دست داده اند. این در حالی است  که سهم این شرکت ها از حمل و نقل هوایی جهان، حتی به یک درصد نیز نمی رسد.

کارکنان بخش خارجی سازمان هواپیمایی، سال سختی را پشت سر گذاشتند. سازمان جهانی هواپیمایی، بر جمع آوری سریع و دقیق آمار سوانح هوایی در سراسر جهان تاکید دارد. این سازمان گزارش کاملی در خصوص  هر سانحه از اعضای خود مطالبه می کند و در صورت لزوم، اطلاعات آن را توسط کارشناسان غیردولتی مورد ارزیابی مجدد قرار می دهد.

 هر شرکت یا سازمان هوایی که اطلاعات مخدوش به این سازمان ارایه دهد، در معرض خطر اخراج قرار می گیرد و در این صورت امکان پروازهای بین المللی را از دست می دهد. این راهکار باعث شده تا سازمان هواپیمایی کشوری نتواند از سیاست لاپوشانی برای مواجهه با سوانح هوایی بهره گیری کند و بالاجبار، دلایل هر حادثه را کمابیش منطبق با واقعیت اعلام کند. هر چند در برخی موارد، تفاوت هایی بین گزارش سازمان هواپیمایی به ایکائو و رسانه های داخلی به چشم می خورد.

این سازمان همچنین در اقدامی تعجب برانگیز، آژانس های هوایی را که برای رفع نگرانی مسافران، مدل هواپیما را اعلام می کردند، از ین اقدام منع کرد. گفتنی است پروازهای توپولوف به دلیل امنیت پایین تر از سایر هواپیماها، طرفداران بسیار اندکی دارد.

 

حادثه شانزدهم باز هم توپولوف

کارشناسان غیر دولتی معتقدند عمده حوادث هوایی ایران ناشی از هواپیماهای توپولوف است. البته مسوولان سازمان هواپیمایی، این موضوع را تکذیب می کنند. آخرین حادثه هوایی نیز مربوط به هواپیمایی از نوع توپولوف است. مدیرکل فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد در این خصوص گفت: با وجود دید ناکافی، خلبان توپولف تابان به دلیل همراه داشتن مسافر بیمار، درخواست فرود اضطراری کرد و خود مسئولیت فرود در این شرایط را بر عهده گرفت.‌

محسن اسماعیلی در خصوص علت آتش گرفتن هواپیما خاطرنشان کرد: این مورد توسط کمیسیون بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری در حال بررسی است و پس از اعلام نتیجه، علت بروز حادثه به صورت کامل بیان خواهد شد.

مدیرکل فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد خاطرنشان کرد: پس از فرود این هواپیما و خروج آن از باند پرواز، تمامی مسافران به سرعت با همکاری گروه امداد، از طریق سرسره‌های هواپیما خارج شدند اما پس از پیاده شدن مسافران، ناگهان قسمت انتهایی هواپیما شعله‌ور شده و آتش گرفت.

مدیرکل فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد در خصوص علت بروز سانحه چندین هواپیمای متفاوت طی 3 سال اخیر در این فرودگاه، اظهار داشت: هواپیماهای زیادی در این فرودگاه فرود می‌آیند و این فرودگاه به خاطر ورود تعداد زیاد هواپیما به آن، با دیگر فرودگاه‌های کشور قابل مقایسه نیست.

گفتنی است کمپانی ایرفلوت عمده ترین  شرکت هواپیمایی روسیه هواپیماهای توپولف 154 خود را از دور خارج کرد و آخرین پرواز با این هواپیماها روز 31 دسامبر سال گذشته در مسیر یکاترینبورگ به مسکو انجام شد. تقریبا 40 سال بود که توپولف های -154 وظیفه جابجایی مسافران ایرفلوت را در سفرهای داخلی و بین المللی برعهده داشتند. هواپیمای توپولف-154 در اواخر 1970 به ایرفلوت تحویل داده شد.کمپانی هواپیمایی روسیه ایرباس های A320 را جایگزین توپولف های 154 کرده است

حادثه پانزدهم

27 مرداد فرودگاه اصفهان شاهد نقص فنی یک فروند هواپیمای فوکر بود. هواپیمای فوکر 100 متعلق به شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران مسیر تهران - اصفهان - کیش به هنگام فرود در فرودگاه شهید بهشتی اصفهان دچار نقص فنی شد. این هواپیما از ناحیه ارابه فرود آن دچار نقص فنی شد. این پرواز 16 مسافر داشته و به گفته رضاجعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، هیچ آسیبی به مسافران آن نرسیده است.

سرنشینان خوش شانس هواپیمای باری 


چهاردهمین حادثه هواپیماهای ایران، دو هفته پیش در پایتخت اکراین روی داد. سخنگوی سازمان هواپیمای کشوری در این خصوص با لحنی توجیه گرایانه اعلام کرد: هواپیمای ایلوشین باری 76 متعلق به شرکت ایرانی یاس هیچ گونه سانحه ای نداشته است.

رضا جعفرزاده گفت: این هواپیما ساعت 19 شب گذشته به وقت محلی پس از اینکه در فرودگاه بوریس پل کیف (پایتخت اوکراین) به زمین نشست دچار آسیب جزئی شد.

جعفرزاده با بیان اینکه هیچ مشکلی برای سرنشینان ایلوشین باری 76 به وجود نیامده است، افزود: به زودی نقص فنی آن برطرف خواهد شد و به پروازخود ادامه خواهد داد.

پیش از این، سخنگوی وزارت راه اوکراین گفته بود: یک فروند هواپیمای باری ایران از نوع ایلوشین 76 در لحظه فرود به دلیل نامعلومی به شدت برخورد کرد و قسمتهایی از بدنه و چرخ های آن آسیب دید که گروهی از کارشناسان اوکراینی در حال بررسی علت این حادثه هستند.

حادثه های تابستانی

تابستان امسال را می توان یک قله در نمودار سوانح هوایی کشورمان به شمارآورد. در این فصل حوادث هوایی متعددی روی داد که برخی از آنها عبارتند از

۳۱شهریور ۱۳۸۸: یک فروند هواپیمای نظامی ایلیوشین دارای سیستم آواکس در حین مانور هوایی ارتش در جنوب قرچک در نزدیکی ورامین سقوط کرد. بر اثر این سانحه هفت نفر کشته شدند. گفتنی است این هواپیما تنها هواپیمای مجهز آواکس در ایران بود.

۱۰شهریور ۱۳۸۸: سقوط یک فروند هواپیمای آموزشی از نوع تک نام به علت نقص فنی در موتور هواپیما در چند مایلی فرودگاه پیام که منجر به آسیب دیده گی شدید خلبان زن از ناحیه سر و فوت وی به علت مرگ مغزی بعد از بیست و چهار ساعت شد. این هواپیما متعلق به شرکت هواپیمایی آموزشی ایران زمین و از رشت عازم فرودگاه پیام کرج بود.

۲۵ مرداد ۱۳۸۸: یک فروند بالگردآموزشی نظامی متعلق به هوانیروز در شهرک اندیشه شهرستان شهریار واقع در ۴۵ کیلومتری غرب تهران سقوط کرد و سه سرنشین آن کشته شدند.این هلیکوپتر قبل از اصابت به زمین هنگام پرواز در آسمان دچار نقص فنی و آتش سوزی شده بود.

۲۴ مرداد ۱۳۸۸: یک فروند هواپیمای تک موتوره آموزشی صبح شنبه۲۴ مرداد۱۳۸۸ پشت پمپ بنزین منطقه «پلنگ آباد» ماهدشت کرج سقوط کرد.براساس اعلام سازمان آتش نشانی کرج، در این حادثه هر دو سرنشین این هواپیما جان خود را از دست دادند.این هواپیما که از فرودگاه پیام کرج برخاسته بود پس از سقوط در نزدیکی همین فرودگاه دچار آتش سوزی شد که توسط آتش نشانان خاموش گردید.به گزارش سازمان آتش نشانی، این حادثه ساعت هشت و۱۲ دقیقه صبح به این سازمان اطلاع داده شد و ماموران آتش نشانی و دستگاههای مسوول بلافاصله در محل حادثه حضور یافتند.

۲۰ مرداد ۱۳۸۸: یک فروند هواپیمای فوکر ۱۰۰ در پرواز شماره ۷۲۹ هواپیمایی آسمان در فرودگاه اصفهان دچار سانحه شد. به علت فرود نامناسب عوامل پرواز یکی از چرخ‌ها ترکیده و آتش میگرد. به همین خاطر درهای این هواپیما بسته بوده و در حالی که مسافران داخل بودند ماموران فرودگاه به اطفای حریق مشغول شده بودند. بالاخره پس از خاموش کردن آتش مسافران از هواپیما خارج میشوند.

۱۹ مرداد ۱۳۸۸: بر اثر سقوط بالگرد نیروی انتظامی سه نفر از سرنشینان آن درگذشتند.این بالگرد در حین بازگشت از ماموریت حدود ساعت ۱۶ روز دوشنبه ۱۹ مرداد در ۳۰ کیلومتری ارتفاعات شرق کرمان به دلیل نقص فنی در حوالی «ده‌مرتضی سیرچ» با زمین برخورد کرد.این بالگرد در بازگشت از عملیات گشت و تعقیب اشرار در منطقه سیرچ کرمان به دلیل نقص فنی دچار مشکل شده‌است و با زمین برخورد کرده که در این حادثه خلبان و دو نفر از سرنشینان بالگرد به شهادت رسیده‌اند و کمک خلبان به همراه دو سرنشین دیگر مجروح شده‌اند و برای درمان به مراکز درمانی منتقل شدند.

۲ مرداد ۱۳۸۸. پرواز شماره ۱۵۲۵ هواپیمایی آریا تور که از تهران به مشهد حرکت می‌کرد ساعت ۱۸ و ۵ دقیقه دوم مرداد ماه در فرودگاه مشهد، در نتیجه باز نشدن چرخ جلو و همچنین اشکال در چرخ‌های عقب در هنگام فرود از باند خارج شد و به دیوار فرودگاه برخورد نمود. در این حادثه حداقل ۱۷ نفر (۳ مسافر و ۱۴ خدمه پرواز) کشته و ۲۰ نفر نیز مجروح شدند.این هواپیما از نوع ایلیوشین-۶۲ و مجموع مسافران و خدمه آن ۱۶۰ نفر بوده‌است.

فارس، به نقل از سخنگوی سازمان هواپیمایی، سرعت بالای هواپیما را علت سانحه عنوان کرد

۲۴ تیر ۱۳۸۸: یک فروند هواپیمای مسافربری از نوع توپولف تی یو-۱۵۴ متعلق به شرکت هواپیمایی کاسپین که عازم ارمنستان بود دقایقی پس از بلند شدن از فرودگاه امام خمینی تهران در در ۱۲ کیلومتری جنوب قزوین بین منطقه فارسیان و جنت‌آباد در بخش مرکزی قزوین سقوط کرد که منجر به کشته شدن تمامی ۱۶۸ نفر سرنشین (مسافر و خدمه)این هواپیما شد.


نوشته شده توسط : jybenz jybenz

 

نمایش لینکهای شما در لینک من
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic